0,00 Kč

Zajímavosti o ježku v kleci

Vloženo: 16. 06. 2015

Vytvořili jsme výstavu o ježkovi v kleci a rozhodli jsme se podělit o zajímavosti o něm. Ježek v kleci je bezpochyby český fenomén. Mnoho lidí jej bez zaváhání označí za ryze český vynález.

Skutečnost je ovšem zcela jiná. Jen stěží se dopátráme, kdo vytvořil první hlavolam s tímto principem, nicméně první opravdu doložitelná stopa vede do USA. V roce 1896 pan Clarence A.Worrall z Filadelfie ve státu Pensylvánie patentoval hlavolam, který má všechny parametry současného ježka v kleci. Patent byl podaný 5. února a přijat 7. dubna pod číslem 558 009. Sám autor, majitel železářství, v patentu hovoří o podstatném vylepšení, co značí, že při vymýšlení vycházel z nějakého již existujícího hlavolamu. Dříve, než mohl výrobu realizovat však umírá, a proto se žádný jeho hlavolam nevytvořil.

Ježek v kleci je často připisován spisovateli Jaroslavu Foglarovi. Ten ovšem tento hlavolam jen použil jako ústřední motiv svého románu Záhada hlavolamu, aniž by dodnes bylo známo, kde se s tímto hlavolamem setkal. Narodil se totiž až třináct let po prvním doloženém patentu tohoto hlavolamu. Foglarovi ovšem určitě patří nápad s rozšroubovatelným ježkem. Uvnitř měl v románu ukrýt Jan Tleskač plánek létajícího kola. Román začal vycházet jako příloha v VI. ročníku Mladého hlasatele od 30. 8. 1940 do 8. 3. 1941. Svázáním do červených desek vznikl 14. svazek Knihovny Mladého Hlasatele (na některých deskách bylo chybno uvedeno číslo 13). Ilustrace k románu stvořil tehdejí kreslíř seriálu Jan Fischer. Vytvořil tak vlastní první představu ježka v kleci, která se objevila na titulní straně románu.

Jsme schopni vám vytvořit stejnou či podobnou výstavu na různá témata, ozvěte se nám.

Či přímo v TAPATANu:

http://obchod.hryahlavolamy.cz/jezek-v-kleci.html

http://obchod.hryahlavolamy.cz/jezek-v-kleci-kovovy/jezek-v-kleci-kovovy-sroubovaci-cerna-kovova-klec-cerny-vnitrek.html

 Hry a hlavolamy - Maloobchod, hlavolamy, deskové hry, ježek v kleci, rubikova kostka, puzzle, šachy, dřevěné hlavolamy. Osobní odběr po dohodě na telefonu 608702146
Nabídka obchodu
Newsletter
Chcete dostávat informace o slevách, akcích a novinkách z našeho obchodu na email?:

Ověřeno zákazníky
 • 22.06.2017 Danka
  Pokud jim tento seriózní přístup k zákazníkům do budoucna vydrží, tak mají místo na trhu jisté. Klidně zde nakupujte.
 • 20.06.2017 Anonymní
  Doporučuji
 • 07.06.2017 Anonymní
  příjemné a přehledné prostředí, spolehlivá dodávka
 • 25.05.2017 eSTe
  Perfektní servis
 • 19.05.2017 kamibe
  Měla jsem zálusk na nějaký hlavolam, a protože v našem městě bylo místo, kam jsem mohla zajít, zrušeno, obrátila jsem se na internet. Osobně bych raději zašla do kamenného obchodu. Nákup přes net má výhodu, že ho mohu provést kdykoli, i v pozdních nočních hodinách.

Další recenze našich zákazníků

Hry a hlavolamy

Kontaktujte nás:

Telefon: +420 608 702 146

E-mail: jflejberk@seznam.cz

Informace

Doprava a platba

Články a aktuality

Sledování zásilek

Kontakt

Obchodní podmínky

Obchodní podmínky

Reklamace

Výměna zboží

Odstoupení od kupní smlouvy

Sledování zásilekPlatby

 

Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací