Vzhledem k tomu, že maďarská Budapešť je z celé Evropy velice dobře dostupná, byla účast hráčů o mnoho vyšší než v loňském roce. Také česká výprava byla letos opravdu početná. Zúčastnila se jí skupina čtrnácti hráčů z klubů celé republiky. „Až na Lukáše Podpěru sice nepatřili k absolutní špičce ve svých kategoriích, nicméně většina z nich je ještě hodně mladá a na MEJ mohou hrát ještě několik let. Dalo by se říct, že pro většinu z nich byl turnaj cennou zkušeností, kterou mohou zúročit v příštích letech,“ říká Jana Hricová, vedoucí výpravy, která se věnuje výchově mladé generace goistů: „Většina z nich odehrála v rámci svých možností velice dobrý turnaj. Šest hráčů si zlepšilo své dosavadní třídy a posunuli se na výkonnostním žebříčku výš, blíže k absolutní špičce.“

V boji o nejvyšší příčky a tři letenky na mistrovství světa byly v kategorii U12 karty jasně rozdané. Valerij Krušelnickij 1-dan (2131) z Ukrajiny neměl větší potíže obhájit svůj loňský triumf. V této kategorii se představili také všichni čtyři účastníci Mistrovství ČR juniorů – desetiletá Dita Vášová 15-kyu (661) z PromoGo Praha, její stejně starý klubový kolega Jakub Seidl 20-kyu (167) a Leon Defer 20-kyu (100) z Brna. Velkým příslibem do budoucna je pro ČR Michal Hrbek 18-kyu (366) z Prahy, kterému je pouhých šest let! Účast na turnaji pro něj byla určitě velkou zkušeností.

V kategorii U16 jsme stejně jako loni měli reprezentanta, který mohl pomýšlet hodně vysoko. Na rozdíl od mladší kategorie zde v posledních letech není taková konkurence, a tak Samuel Havelka 2-kyu (1916) z Ostravy doufal v boj o jedno ze tří postupových míst na mistrovství světa. Nakonec se jeho naděje nenaplnily a obsadil 12. místo. Za ním následovali další čeští hráči z klubů z Frýdku-Místku,PromoGo Praha a z Brna.

V kategorii U20 se nebojovalo o postup na mistrovství světa, ale “pouze” o titul Mistra Evropy juniorů. Zde se představili tři hráči Wei-qi Clubu Praha. Loňský vítěz kategorie Lukáš Podpěra 5-dan (2575) měl těžší konkurenci než v roce 2012 v Petrohradě, kterou letos představovali především slovenský Pavol Lisý 6-dan (2588) a Ali Jabarin 5-dan (IL, 2554). V této kategorii sbírali zkušenosti další dva čeští hráči – Petr Kouba 2-dan (2258) a František Čáha 5-kyu (1634). Lukášovi se sice nepodařilo obhájit loňský titul, přesto se umístil na medailové příčce a získal třetí místo.

Mistři Evropy juniorů 2013:
U12: Valerij Krušelnickij 1-dan (Ukrajina)
U16: Stepan Popov 3-dan (Rusko)
U20: Pavol Lisý 6-dan (Slovensko)

 

Fotky jsou z oficiálního archivu EuroGoTV a paní Judith van Dam.