0,00 Kč

Rubikova kostka rozhovor pro Deník

Vloženo: 26. 07. 2010

Převzato z Deníku
Matematik a sběratel hlavolamů Jaroslav Flejberk řekl Deníku:
Fenomén tohoto hlavolamu zatím ještě nikdo nepřekonal


Jaroslav Flejberk, matematik a sběratel hlavolamů, kdysi jeden z prvních členů Mensy v Československu, má ve své sbírce přes sedm tisíc kusů. Za největší fenomén, který dosud nebyl překonaný, však považuje Rubikovu kostku.

Vzpomenete si ještě na rok, kdy se kostka objevila?
No jistě. To byla velká událost. Zjevila se v roce 1980 a pamatuji si, že mistr Rubik kní udělal geniální marketing. Rázem se z ní přes noc stala hračka, kterou chtěly všechny děti. Já sám jsem si ji přivezl o něco dřív z Maďarska, něco takového mi nemohlo utéct.

V čem byla podle vás její magie?
Za prvé byla krásná sama osobě. A rafinovaná. Byla opravdu geniální v tom, jak důmyslně kombinovala kouzlo barevné hračky s fenoménem hlavolamu. Bystřila mysl, byla výzvou pro vaše prsty a logické myšlení, hravá svými barvami. A na rozdíl od jiných hlavolamů měla cíl – nabízela cestu někam. Hodně zajímavou. Od chaosu k harmonii. Zažil jsem lidi, kteří ji nedokázali nechat ležet nesloženou. Ten barevný chaos jim vadil, vybízela je k tomu, aby ji uchopili a nepustili, dokud nebude kompletní. To jsem nikdy s žádným jiným hlavolamem nepoznal.

Jak ji vnímají lidé dnes, po letech? Je ještě přitažlivá?
Podle mě ano. Stále je o ni zájem. Jak ze strany starších pamětníků, kteří na ni shlížejí s nostalgií, tak mladých lidí – těm ji často kupují třeba rodiče. To víte, že to už není taková mánie jako kdysi. Ale svůj efekt má dodnes. Vezměte si jen potřebu si s něčím hrát nebo relaxovat. Když půjdete v padesáti na pískoviště, budete za magora a nechají vás odvézt. S kostkou v ruce máte co dělat a přitom nevypadáte blbě…

Kolik se takových kostek prodalo? Víte to?
Jen za poslední rok to bylo celosvětově dvacet milionů kusů. U nás to dělá tak tři tisíce. To je nadstandard. Ve světě se běžně prodají maximálně tři miliony jiných hlavolamů. Rubikových kostek se od roku, kdy se objevily, až dosud prodalo zhruba 350 milionů. Úctyhodné číslo, ne?

Které jiné hlavolamy vás dnes přitahují?
I různé variace kostky jsou zajímavé. Třeba Rubikova koule, nebo alternativa 3x3x1, případně 3x3x2. V Japonsku se objevují různé nápadité novinky.

Víte něco o autorovi Rubikovi? Ještě vymýšlí hlavolamy?
Ne. Takhle geniální věci člověk vymyslí mezi patnácti a pětadvaceti lety. Pak už jen opakuje nebo dolaďuje vymyšlené. Pan Rubik, pokud vím, kupuje zajímavé nápady mladých a zajímá se o to, co kde nového vzniká.

Zaujal vás během let ještě jiný vynález tak silně jako kostka?
Ne. Viděl jsem a mám ve sbírce různé kousky. Ale Rubikova kostka je jen jedna a její fenomén ještě nikdo nepřekonal…

JANA PODSKALSKÁ
Hry a hlavolamy - Maloobchod, hlavolamy, deskové hry, ježek v kleci, rubikova kostka, puzzle, šachy, dřevěné hlavolamy. Osobní odběr po dohodě na telefonu 608702146
Nabídka obchodu
Newsletter
Chcete dostávat informace o slevách, akcích a novinkách z našeho obchodu na email?:

Ověřeno zákazníky
 • 18.10.2018 Anonymní
  Vse super, dobra a rychla komunikace. I o pulnoci:)))))
 • 09.10.2018 Anonymní
  bezproblémový nákup
 • 02.10.2018 Anonymní
 • 29.09.2018 Anonymní
  S obchodem jsem velmi spokojen.Komunikace s obsluhou je výborná.Zboží je v čas expedováno a odesláno, a tak i netrpělivý zákazní může být plně uspokojen, pokud nezklame dopravce. Děkuji.
 • 24.09.2018 Anonymní

Další recenze našich zákazníků

Hry a hlavolamy

Kontaktujte nás:

Telefon: +420 608 702 146

E-mail: jflejberk@seznam.cz

Informace

Doprava a platba

Články a aktuality

Sledování zásilek

Kontakt

Obchodní podmínky

Obchodní podmínky

Reklamace

Výměna zboží

Odstoupení od kupní smlouvy

Ochrana osobních údajů

Sledování zásilekPlatby

 

Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací