0,00 Kč

Stanislav Tvrdík: Český palindromník větný A-Ž

Hodnocení produktu zákazníky:

  •  
0%
Palindromy? Věřte že jsou slova, věty, nevšední to mluvy světa.
Můžete si býti jisti dají se vždy zpětně čísti.
Značka: Knihy české
Záruka: 24 měsíců
Doprava: Ceník dopravného
Dostupnost: Skladem
Vaše cena:
898,00
Objednat:
 
Od raného dětství jsem byl fascinován slovními hříčkami, které umožňuje můj rodný jazyk čeština.
Tato knižní kolekce obsahuje 22630 palindromatických vět.

Od raného mládí jsem byl fascinován slovními hříčkami které umožňuje můj rodný jazyk čeština. V šedesátých letech minulého století jsem se začal zabývat českými umělými hádankami.

Mezi mnoha druhy jsem si nejvíce oblíbil náměty pro tvorbu hádanky zvané RÁČEK. Je to typ taje který využívá slov a vět které mají tu vlastnost, že je lze čísti i zpětně se stejným anebo odlišným významem. Kupříkladu slova: Oto, madam, nepochopen a věty například: Jelenovi pivo nelej nebo Kobyla má malý bok či Atamana hrtan - natrhaná máta.

Všechny jazyky obsahují slova a věty které mají tuto vlastnost, že je lze zpětně čísti. Pro tato slova se vžil mezinárodně uznávaný řecký výraz PALINDROM (Palindromos = běžící pozpátku.)

Od roku 1965 jsem si začal zapisovat palindromy na jednotlivé kartičky. Během let tak postupně vznikla sbírka obsahující několik tisíc palindromů. Zpočátku jsem na kartotéčních lístcích zaznamenával pouze samotné palindromy posbírané z mnoha zdrojů a také mé vlastní výroby.

Až po několika letech doplňování této sbírky jsem si k jednotlivým palindromům zaznamenával také jméno autora či pramen odkud jsem jednotlivé palindromy získal.

Jazykových palindromů je více druhů a já nyní předkládám veřejnosti soubor části mé sbírky nazvaný: Český Palindromník větný.

Tato knižní kolekce obsahuje  22 630 palindromických vět. V abecedním pořadí jsou zde uvedeny tyto druhy palindromů:

1. Hláskové středové, tj. věty mající lichý počet písmen

2. Hláskové nestředové, tj. věty mající sudý počet písmen

3. Skupinové, tj. věty složené ze dvou či více skupin hlásek, které se samostatně čtou zpětně a skupiny spolu tvoří větu.

Abecední pořadí lze palindromicky vyjádřit i takto:

TÉŽ OD A DO ŽET

V českých palindromech je dovoleno nedodržení diakritiky při zpětném čtení textu, to znamená, že mohou platit tyto záměny: a = á, e = é, i = í, o = ó, u = ů = ú, y = ý.

Není dovolená zaměna e za ě či naopak. A také nelze použít záměnu i za y jak se to často stává, neboť se jedná o dvě různé hlásky foneticky podobně znějící.

Vedle spisovných výrazů v palindromických větách jsem použil také výrazy nespisovné a jiné neboť jejich neuvedením by byla sbírka značně ochuzena.

V abecedním seznamu je za každým palidromem uvedeno číslo značící kolik věta obsahuje písmen. U některých vět se vyskytuje dále slůvko taj a to znamená, že ve své sbírce hádanek mám tento palidrom zveršovaný do hádanky zvané ráček. Nakonec uvádím zdroj, pokud je mi znám. Existuje mnoho ráčků stejného řešení vytvořených více autory v různém časovém období. Pokud takové mám ve sbírce pak v seznamu obvykle uvádím nejstarší mně známý zdroj. U svých palindromů viz ESTE uvádím rok-měsíc-den jejich vzniku. 

Chcete-li se zeptat prodejce na informace k tomuto produktu, vyplňte prosím následující formulář.
Odpověď Vám bude zaslána na emailovou adresu, kterou uvedete.

Jméno:
Email:
Text vzkazu:
 

Hry a hlavolamy - Maloobchod, hlavolamy, deskové hry, ježek v kleci, rubikova kostka, puzzle, šachy, dřevěné hlavolamy. Osobní odběr po dohodě na telefonu 608702146
Nabídka obchodu
Newsletter
Chcete dostávat informace o slevách, akcích a novinkách z našeho obchodu na email?:

Ověřeno zákazníky
  • 23.09.2021 Anonymní
    Už několikrát jsem zde nakupoval a vždy jsem byl spokojený.
  • 08.09.2021 Anonymní
  • 07.09.2021 Anonymní
  • 09.08.2021 Anonymní
  • 05.08.2021 Anonymní

Další recenze našich zákazníků

Hry a hlavolamy

Kontaktujte nás:

Telefon: +420 608 702 146

E-mail: jflejberk@seznam.cz

Informace

Doprava a platba

Články a aktuality

Sledování zásilek

Kontakt

Obchodní podmínky

Obchodní podmínky

Reklamace

Výměna zboží

Odstoupení od kupní smlouvy

Ochrana osobních údajů

Sledování zásilekPlatby

 

Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací